Tuesday, February 16, 2016

My Au Pair ApplicationKaždý, kdo se rozhodne vydat na "au pair kariéru" si projde procesem vyplňování přihlášky. Někomu se do toho nechce, někdo ji vyplňuje měsíc, někdo rok... Já od začátku věděla, že mám času dost a tak mi to zabralo přesně 11 týdnů. Kdyby u CC nebyla sleva 30%, pokud se přihláška odešle do 29.1., tak na ní asi pracuji ještě teď.

Několik posledních dní jsem u toho seděla do 4 do rána, protože se mi v noci píše úplně nejlíp... Kolikrát jsem celý den nemyslela na nic jiného, než na odpovědi, které mi ještě chybí, co bych měla dopsat a jak co vylepšit. Možná to zní šíleně, ale je to jedna z těch klíčových vstupenek k mému americkému snu a tak jsem se snažila mít všechno nejlépe, jak jsem uměla.

V tomto článku bych vám chtěla ukázat pár základních otázek a mé odpovědi. Třeba se to bude někomu do budoucna hodit, protože i já jsem si nějaké věci googlila a našla jsem to jen na blozích cizinek.


General Information

Why do you want to be an au pair?

I want to be an au pair because I love children. It is not always easy, but sharing the love and receiving it back worth the bad moments. As an au pair I would not only have the opportunity to live abroad... I would get to know different culture, I would meet people from all over the world, improve my English and spend a year with a loving host family.

Why should a family choose you to be their au pair?

There are plenty of great girls and boys in this program, so it is hard to say why you should choose me.
I think I would be the right au pair for your kids, because I am the "big sister" already.
Due to the fact that I have 4 siblings I know how to deal with children from new born babies to 16 year olds and how to be a role model for them.
However when it's "play time" I can act like I am still 5 years old.


What would you like to accomplish during your time as an au pair?

During my time in the USA I would like to teach your children something new and show you our culture.
I would like to became an independent person ready for living on my own.
And I am willing to make friends for life, because I think that the friendship built from nothing is stronger than any else.

What would you like to do when you return from your time as an au pair?

After the au pair year I would like to study abroad or continue in working at Foot Locker somewhere in Europe as I want to keep speaking English daily.


A tady je příklad jedné otázky ze sekce 'My Hobbies', ve které jsem se celkem rozepsala:


Do you have an interest in music? Please tell us if you play instruments or have other musical interests and talents.

I listen to music a lot - when I am on the bus, at work, when I am at home... To be honest I sometimes just sit at Starbucks, put the earphones in, watch the people around and write. The type of the music depends on my mood, the time and the people I am with. In the morning or when I am tired I listen to slow, 'chilled' music.When I work out I usually listen to rap and dance music when I run. I love to go through songs I have connected with people and memories. And I do not feel ashamed that I listen to Justin Bieber and One Direction.The only time when I sing is when I am alone or with my little siblings, because I can not really sing. We sometimes close all the doors and just sing and dance to the craziest songs we find. My brother's favorite song for that is "Shake it off" by Taylor Swift and my sister loves "Sugar" by Maroon 5.I used to play the piano at basic school and I would love to play again but I feel like I forgot everything.

Určitě je lepší v přihlášce v ničem nelhat, ať už je to otázka tetování či nějaké nemoci - já přesně popsala kde a jaké mám tetování (je vidět i na fotkách z aquaparku, které mám v profilu). Napsala jsem, že kdyby byl problém, tak je možné tetování jednoduše zakrýt + že mám ještě piercing v pupíku. Nemoc žádnou, kromě alergie nemám, ale k té jsem napsala, že neberu žádné léky a na zvířata jsem zvyklá.

Big THANK YOU goes to William who helped me with grammar a little and gave me a lot of advice about what to highlight in my application. I really appreciate your help! I'm in!
Více v dalším článku ♥

No comments:

Post a Comment